| Piłka ręczna

Trzeci raz Vive w Final Four. Byle uniknąć Barcelony

Michał Jurecki i Rasmus Lauge Schmidt (fot. PAP/Piotr Polak)
Michał Jurecki i Rasmus Lauge Schmidt (fot. PAP/Piotr Polak)
dp

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce po raz trzeci w historii, a drugi z rzędu znaleźli się w najlepszej czwórce Ligi Mistrzów. Nie znamy jeszcze pozostałych uczestników Final Four w Kolonii, ale zawodnicy Tałanta Dujszebajewa powinni trzymać kciuki za awans... THW Kiel.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Vive jako pierwsze awansowało do Final Four. Do wyłonienia pozostałych uczestników potrzebne są jeszcze rewanże. W jednej z par rywalizują szczypiorniści THW Kiel oraz Barcelony (mistrzowie Niemiec wygrali pierwsze spotkanie 29:24).

Dla zespołu z Kielc lepszą alternatywą byłby awans... THW. Dlaczego? W dotychczasowych startach w Final Four kielczanie grali dwukrotnie z obiema drużynami i korzystniejszy bilans mają z Niemcami.

Final Four 2013

Trzy lata temu Vive – prowadzone jeszcze przez Bogdana Wentę – po raz pierwszy awansowało do najlepszej czwórki rozgrywek. W Kolonii znalazły się także Barcelona oraz dwaj przedstawiciele Bundesligi – THW Kiel i HSV Hamburg. W wyniku losowania kielczanie trafili właśnie na zespół z Katalonii. Niestety, mimo ambitnej postawy, Vive okazało się słabsze od utytułowanego rywala – 23:28. – Z Barceloną trzeba grać perfekcyjnie, a nam się to nie udało. Walczyliśmy do końca i daliśmy z siebie wszystko. Niestety, to nie wystarczyło na takiego przeciwnika – przyznał Grzegorz Tkaczyk.

W meczu o trzecie miejsce drużyna Wenty zmierzyła się z obrońcą tytułu THW Kiel (w swoim półfinale przegrał z Hamburgiem 33:39). Początek spotkania przyniósł wielkie zaskoczenie – Vive zdecydowanie prowadziło z potentatem (nawet 14:5!), który tego dnia miał spore problemy. W 38. minucie – po trafieniu Rastko Stojkovicia (skuteczność 8/8) – było 24:17 i... wtedy Niemcy się otrząsnęli. W 58. minucie rzucili bramkę na 31:30, a 30 sekund przed końcem otrzymali jeszcze rzut karny. Na szczęście Venio Losert zatrzymał Momira Ilicia i Vive mogło się cieszyć z historycznego sukcesu. – Jestem w szoku, to kosmos. Taki mecz działa źle na serce. Czapki z głów dla chłopców – ocenił prezes klubu, Bertus Servaas.

Vive Targi Kielce – FC Barcelona Intersport 23:28 (10:13)
Vive Targi: Szmal, Losert – Strlek 4, Stojković 3, Buntić 2, Jurecki 2, Jachlewski 2, Musa 2, Zorman 2, Rosiński 2, Cupić 2, Lijewski 1, Olafsson 1, Grabarczyk, Tkaczyk.
Barcelona Intersport: Sterbik – Rutenka 8, Noddesbo 4, Garcia 4, Tomas 3, Entrerrios 3, Gurbindo 3, Sorhaindo 1, Sarmiento 1, Stranovsky 1, Montoro, Jernemyr, Morros.

Vive Targi Kielce – THW Kiel 31:30 (19:12).
Vive Targi: Losert – Stojković 8, Cupić 7, Strlek 5, Bielecki 4, Jurecki 3, Tkaczyk 2, Rosiński 1, Lijewski 1, Buntić, Musa, Grabarczyk.
THW: Omeyer, Palicka 1 – Ilić 6, Jicha 6, Toft Hansen 4, Sigurdsson 4, Sprenger 3, Narcisse 3, Vujin 2, Klein 1, Ahlm, Ekberg, Palmarsson.

Rastko Stojković (fot. Getty Images)
Rastko Stojković (fot. Getty Images)

Final Four 2015

Minęły dwa lata i kielczanie znów znaleźli się w elitarnym gronie. Zestaw uczestników był podobny – Barcelona, THW Kiel i – zamiast HSV – MKB-MVM Veszprem. Vive przystąpiło do rywalizacji w nieco zmienionym składzie oraz z nowym trenerem Tałantem Dujszebajewem. Znów jednak trafiło w półfinale na Barcelonę. Mistrzowie Polski starali się zaskoczyć rywala – w obronie zaczęli w systemie 5-1. Gorzej wyglądała jednak gra w ataku. Mimo wszystko udało im się utrzymywać kontakt i wydawało się, że druga połowa będzie emocjonująca. Niestety, między słupkami pojawił się Danijel Sarić. Reprezentant Kataru odbił 10 z 16 rzutów i podciął skrzydła Vive. – Zrobił 10 obron w 15 minut. Natomiast my mieliśmy ich w całym meczu dziesięć. Różnica była zbyt duża. To nie jest moja krytyka do zawodników, to są tylko ludzie – przyznał Dujszebajew.

O trzecie miejsce mistrzowie Polski ponownie zagrali z niemieckim THW (w swoim półfinale przegrał z Veszprem – 27:31). Spotkanie od początku było bardziej wyrównane niż to w 2013 roku. Kapitalnie spisali się zwłaszcza Sławomir Szmal (36 proc. skutecznych interwencji) oraz zdobywca dziewięciu bramek – Karol Bielecki. –Ten mecz wyglądał zupełnie inaczej niż spotkanie dwa lata temu – zauważył bramkarz Vive. – Wtedy do przerwy prowadziliśmy siedmioma bramkami. Teraz oba zespoły walczyły o każdą piłkę. Widać, ile sił kosztowało to spotkanie wszystkich zawodników.

Vive Tauron Kielce – FC Barcelona 28:33 (14:16)
Vive Tauron: Szmal, Sego – Jurecki 1, Tkaczyk 2, Reichmann 2, Chrapkowski 1, Aguinagalde 3, Bielecki 7, Jachlewski 1, Strlek 2, Lijewski 3, Buntić 2, Musa 1, Zorman, Rosiński 1, Cupić 2.
Barcelona: De Vargas, Saric – Noddesbo 4, Tomas 3, Enterrios 2, Sorhaindo 3, Sarmiento Melian 2, Arino, Gurbindo, Sigurdsson 5, Marquez, Rutenka, Morros, Karabatic 7, Łazarow 7.

Vive Tauron Kielce – THW Kiel 28:26 (12:12)
Vive Tauron: Szmal – Grabarczyk, Jurecki 2, Tkaczyk, Reichmann 3, Chrapkowski 1, Bielecki 9, Jachlewski 1, Strlek 2, Lijewski 5, Buntić 4, Rosiński, Cupić.
THW: Palicka, Sonne-Hansen – Duvniak 4, Lundstorm 2, Toft Hansen 1, Sprenger 2, Weinhold 2, Wiencek 2, Ekberg, Lauge 4, Canellas, Dahmke 2, Palmarsson 2, Vujin 5.

Zawodnicy Vive Tauronu (fot. Getty Images)
Zawodnicy Vive Tauronu (fot. Getty Images)

Final Four 2016?

Z kim zagrają zawodnicy Dujszebajewa w Kolonii? O awans walczą jeszcze PSG i HC PPD Zagrzeb (pierwszy mecz: 28:20), MVM Veszprem i HC Vardar (29:26) oraz THW Kiel i FC Barcelona Lassa (29:24). Katalończycy, z Kamilem Syprzakiem w składzie, znaleźli się w trudnej sytuacji. Z pewnością zespół THW – ze względu na historię – byłby dla Vive lepszym rywalem. Z drugiej strony, w trwającej edycji rozgrywek mistrzowie Polski wreszcie przełamali kompleks Barcelony. W fazie grupowej zremisowali w Kielcach 30:30, a na wyjeździe wygrali 33:31.

Zobacz też
Problem Industrii w LM? "Rywale są dużo mocniejsi od nas"
Zawodnik piłki ręcznej w żółtej koszulce i niebieskich spodenkach drużyny Industria Kielce, trzymający piłkę w prawej ręce w trakcie wyskoku do rzutu podczas meczu Ligi Mistrzów. W tle widoczni rywale w czerwono-białych strojach oraz fragment trybun z kibicami

Problem Industrii w LM? "Rywale są dużo mocniejsi od nas"

| Piłka ręczna 
O finały zawalczyło ponad 5 tysięcy zawodników!
Ręczna na Orliku – tysiące młodych sportowców walczyło o finały wojewódzkie (fot. informacja prasowa)

O finały zawalczyło ponad 5 tysięcy zawodników!

| Piłka ręczna 
Piękny gest gwiazdy. Mistrz świata wsparł chorych na raka [WIDEO]
Zdjęcie Mikkela Hansena, jednego z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Hansen ma długie włosy i białą opaskę na głowie, jest wyraźnie zaangażowany emocjonalnie W prawym górnym rogu zdjęcia widoczny jest okrągła wstawka przedstawiająca tego samego zawodnika podczas golenia włosów na znak solidarności z osobami chorymi na raka. Akcja ta ma na celu przypomnienie o profilaktyce nowotworowej. Hansen podzielił się osobistą historią walki jego ojca z rakiem. (fot. Getty Images/Instagram)

Piękny gest gwiazdy. Mistrz świata wsparł chorych na raka [WIDEO]

| Piłka ręczna 
Równo miesiąc do finału Z Orlika na Stadion! Rusza kampania promocyjna
Na zdjęciu młodzi zawodnicy rywalizują w emocjonującym meczu w hali sportowej. Bramkarz w czerwonej koszulce stara się zatrzymać rzut przeciwnika, który właśnie wyskoczył w powietrze. Obserwujący akcję zawodnicy w żółtych strojach dodają napięcia tej dynamicznej scenie. Już za miesiąc wielki finał ogólnopolskiego turnieju Z Orlika na Stadion — emocje gwarantowane! (fot. materiały prasowe)

Równo miesiąc do finału Z Orlika na Stadion! Rusza kampania promocyjna

| Piłka ręczna 
Ponad 11 tys. uczestników. Rusza kolejny etap turnieju
Ręczna na Orliku (fot. informacja prasowa)

Ponad 11 tys. uczestników. Rusza kolejny etap turnieju

| Piłka ręczna 
Ostatnie dni na zgłoszenie do wyjątkowego turnieju
Pozostały ostatnie dni na zgłoszenia do turnieju Ręczna na Orliku (fot. informacja prasowa)

Ostatnie dni na zgłoszenie do wyjątkowego turnieju

| Piłka ręczna 
Świetny mecz Syprzaka w Lidze Mistrzów. Rzucił 11 goli!
Kamil Syprzak (fot. Getty Images)

Świetny mecz Syprzaka w Lidze Mistrzów. Rzucił 11 goli!

| Piłka ręczna 
Startuje wyjątkowy projekt! "Ręczna na Orliku"
Rusza wyjątkowy projekt – "Ręczna na Orliku" (fot. informacja prasowa)

Startuje wyjątkowy projekt! "Ręczna na Orliku"

| Piłka ręczna 
Powstanie Akademia Piłki Ręcznej! Umowa podpisana
Minister

Powstanie Akademia Piłki Ręcznej! Umowa podpisana

| Piłka ręczna 
Zmarł bramkarz złotej poznańskiej drużyny
Czwarty z prawej: Andrzej Parucki (fot. archiwum ZPRP)

Zmarł bramkarz złotej poznańskiej drużyny

| Piłka ręczna 
Polecane
Najnowsze
Polska pewna gry w barażach! Sensacja w naszej grupie
pilne
Polska pewna gry w barażach! Sensacja w naszej grupie
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Napastnik reprezentacji Finlandii Benjamin Kallman (fot. Getty Images)
Odważna deklaracja Urbana. "To zabolałoby Holendrów" [WIDEO]
Jan Urban (fot. TVP Sport)
Odważna deklaracja Urbana. "To zabolałoby Holendrów" [WIDEO]
Odważna deklaracja Urbana. "To zabolałoby Holendrów" [WIDEO]
Jan Urban (fot. TVP Sport)
Odważna deklaracja Urbana. "To zabolałoby Holendrów" [WIDEO]
Znamy skład Polski na Holandię. Pełna ofensywa!
Jan Urban (fot. PAP)
pilne
Znamy skład Polski na Holandię. Pełna ofensywa!
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Brzęczek po zwycięstwie: coś więcej niż poziom młodzieżówki [WIDEO]
Jerzy Brzęczek po zwycięstwie Polski U21 nad Włochami (fot. TVP)
tylko u nas
Brzęczek po zwycięstwie: coś więcej niż poziom młodzieżówki [WIDEO]
| Piłka nożna / U21 Polska 
Polska – Holandia na żywo w TVP. O której i gdzie oglądać mecz?
Polska – Holandia [NA ŻYWO]. Transmisja dziś w TVP 14.11.2025. Gdzie oglądać mecz w TV i online?
Polska – Holandia na żywo w TVP. O której i gdzie oglądać mecz?
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Polska – Włochy. Eliminacje ME do lat 21 [MECZ]
Polska – Włochy. Eliminacje ME do lat 21, Szczecin.
Polska – Włochy. Eliminacje ME do lat 21 [MECZ]
| Piłka nożna / U21 Polska 
Do góry